سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بهترین مطالب سنگ شناسی

راهنمای خرید جواهرات

کمپین تعطیلات 2019 بولگاری ما را به یک سفر جادویی می برد

راهنمای خرید جواهرات

اکثر مردم وقتی میخوان قیمت یک تکه طلا یا جواهر (مثل انگشتر ، گوشواره ، مدال یا ...) رو سوال کنند ، همونطوری این کار رو میکنن که قیمت یک لباس رو میپرسن! فروشنده هم یک سری اعداد و ارقام نامفهوم رو توی ماشین حسابش میزنه و دست آخر یه قیمتی رو میگه. صرف نظر از اینکه این قیمت به وضع بازار و ظاهر خریدار هم بستگی داره ، عوامل زیادی هست که میخوام اینجا در حد دانشم براتون بگم تا بهتر بتونید قیمت یک تکه طلا رو تخمین بزنید و بفهمید که فروشنده با انصاف حساب کرده یا خیر. همچنین با توضیحاتی که میدم میتونید وقتی به ویترین نگاه می کنید ، کارهایی که در توان خریدتون قرار دارند رو انتخاب کنید و خیلی سریع از کارهای خیلی گرون بگذرید.

وقتی راجع به طلا صحبت می کنیم ، کار خیلی ساده است. وزن طلا رو در قیمت روز هر گرم طلا ضرب می کنیم و مبلغ باقیمونده سود فروشنده است.
اما عجله نکنید. مزد ساخت هر گرم طلا حدود 4 تا 5 هزار تومان است که فروشنده با شما حدود 9 الی 10 هزار تومان حساب می کند. اشکالی هم ندارد چون او هم باید سود کند و گرنه بیکار نبود مغازه باز کند.
(قیمت روز هر گرم طلا + 5 هزار تومان) ضرب در وزن طلا = هزینه طلا برای فروشنده
باقی این عدد سود مغازه دار است که می توانید از آن تخفیف بگیرید. عدد بالا به شما تخمین این را میدهد که چقدر تخفیف را انتظار داشته باشید. آن چیزی که طلافروش ها اصلا نمی دهند !!!

اما وقتی به سراغ خرید جواهرات برویم کار خیلی مشکل می شود. اینجاست که فقط وزن طلا نیست ، نوع جواهر ، وزن جواهر ، شکل تراش ، اندازه و رنگ آن هم بسیار مهم می شود.
سنگهای رایج در بازار ایران به شرح الماس (به اسم رایج برلیان) ، زمرد (سبز) ، یاقوت سرخ ، یاقوت کبود (آبی-مشکی) ، توپاز (آبی آسمانی-طلایی) می باشند.


انواع سنگ های قیمتی:


در شرایط مساوی (از لحاظ خلوص ، شکل ، اندازه و کیفیت سنگ) ، قیمت سنگها را به ترتیب زیر تخمین بزنید (از زیاد به کم) :
1- الماس (به اسم رایج برلیان)
2- زمرد (سبز)
3- یاقوت سرخ
4- یاقوت کبود (آبی-مشکی)
5- توپاز (آبی آسمانی-طلایی)
6- فیروزه
7- عقیق
سمت چپ مجموعه جواهرات Fiorever ، سمت راست عطر گل رز Goldea Blossom Delight

وزن جواهرات:
واحد سنجش وزن جواهرات قیرات (carat) می باشد. این عددی است که معمولا مغازه دار به شما نمی گوید. اگر یک سرویس جواهر بخرید ، معمولا به هر تکه آن یک اتکت کاغذی کوچک وصل می باشد. روی آنها نوع سنگ و وزن آن به قیرات به صورت یک عدد ممیز دار (ممیز در انگلیسی با نقطه نشان داده می شود) بیان شده است. نوع سنگ به اختصار با دو حرف نشان داده می شود. اگر اشتباه نکنم rd نشانه برلیان (تراش گرد الماس) و bg نشانه الماس تراش باگت (مستطیل) می باشد.
جمع اعداد را به دست آورید. اگر سنگ های روی کار برلیانهای خیلی ریز هستند ، به قولی خرده برلیان ، این عدد را در هر قیرات 200 هزار تومان ضرب کنید. اگر سنگها درشت تر و سفید هستند ، وزن جواهر را در 500 هزار تومان ضرب کنید. این اعداد تقریبی است و بسته به قیمت روز جواهرات متغیر می باشد اما می تواند تخمین خوبی از قیمت تقریبی سنگهای روی کار به شما بدهد.

شکل جواهر:

غیر از بحث زیبایی ، شکل جواهرات هم از لحاظ قیمت تراش فرق دارد هم از لحاظ اندازه سنگ. همانطور که در شکل میبینید ، به تراش گرد الماس ، برلیان گفته می شود. به طور کلی می توان در شرایط مساوی ، سنگها را به ترتیب قیمت زیر مرتب نمود (از زیاد به کم) :
1- مارکیز (برگ)
2- پرنس (مربع)
3- باگت (مستطیل دراز)
4- برلیان (گرد)
بقیه رو نمیدونم!

اندازه جواهر:
اندازه هر سنگ جواهر با واحد صوت بیان می شود. هر صوت یک صدم قیرات می باشد. سنگهای خیلی ریز برلیان ، حدود نیم صوت وزن دارند و سنگهای درشت تر حدود 2 الی 3 صوت. الماسی که وزن آن به قیرات برسد ، برای ما قابل خریدن نیست! 
به طور کلی برلیان (الماس برش گرد) ریزتر از سایر تراشهای سنگ میباشد و از این رو کلا ارزانتر است. (نسبت به تراشهای باگت و مارکیز). ضمنا یک سنگ 2 صوتی بیش از دو برابر یک سنگ یک صوتی قیمت دارد.


رنگ و خلوص جواهر:
در بازار الماسها را بر اساس رنگ به چند گروه تقسیم می کنند:
1- وایت (white) سنگ الماس سفید (بی رنگ)
2- تاپ لایت (Top Light) الماس تقریبا سفید. خیلی کم رنگ زردی دارد.
3- لایت (Light) الماسی که زردی آن محسوس است
4- براون (brown) الماسی که دیگر کاملا زرد یا قهوه ای است.

طبیعتا قیمت سنگها هم به ترتیب بالا می باشد. در تشخیص رنگ به چشمانتان تکیه کنید نه به حرف مغازه دار. مغازه دارها به سنگ زرد هم می گویند وایت !